11 kwietnia 2019

Nasza historia

Rok 2018
• 06.01.18 Opłatek w Podkarpackim Stowarzyszeniu Rodzicielstwa Zastępczego WIELKIE SERCE był doskonałą okazją do wspólnych wspomnień, rozmów i podsumowań. Atmosfera niezapomniana i bezcenne opowieści z przeszłości umiliły nam wspólnie spędzony wieczór.

• 09.01.18 opłatek dla samotnych organizowany w parafii w Polance – członkowie Stowarzyszenia przygotowali kilka potraw dla samotnych osób.

• 12.01.18 na zaproszenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nasi przedstawiciele zwiedzali Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, a później stadion PGE Narodowy.

• 14.01.18 jak co roku, dzięki fantastycznej organizacji Nowy Styl Group nasze rodziny bawiły się na balu charytatywnym. Tym razem w duchu tolerancji i kultur z różnych stron świata.

• 24.02.18 w Domu Ludowym w Łężanach przedstawiciele Stowarzyszenia gościli na zebraniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej.

• 03.03.18 nasze przedstawicielki gościły na spotkaniu sprawozdawczym Koła Gospodyń Wiejskich w Łężanach.

• 06.03.18 dzięki uprzejmości Pałac Polanka Hotel & SPA nasze mamy wspólnie z paniami ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich mogły odpocząć i zrelaksować się w klimatycznych podziemiach hotelowego SPA.

• 09.03.18 nasze Panie obchodziły Dzień Kobiet. Wieczór rozpoczął się „Kobiecą schadzką” z panią Poseł na Sejm Joanna Frydrych. Następnie w siedzibie Stowarzyszenia odbyło się domowe SPA, które poprowadziła zaprzyjaźniona Kinga Dziamara-Trybus.

• 15.03.18 nasza mama – Kinga Skarbek wykonała specjalnie dla chorej dziewczynki Marysieńki Zawisza przytulankę Króliczkę.

• 16.05.18 VI Kongres Rodzicielstwa Zastępczego ”Dziecko jest najważniejsze”, który odbył się w Sali Pod Kopułą Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej za pośrednictwem Rzecznika Praw Dziecka, wystąpiła do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie najbardziej zasłużonych członków naszego Stowarzyszenia Krzyżami Zasługi. Akt dekoracji nastąpił podczas pierwszej, oficjalnej części Kongresu. Odznaczenia otrzymali: Agata i Adam Skiba, Bożena i Jan Steliga oraz Elżbieta i Marek Mercikowie.

• 9-10.06.18 Dni Rodzicielstwa Zastępczego w Kotani k. Krempnej. Razem z naszymi rodzinami gościliśmy rodzinki że Stowarzyszenia Nowy Dom Nagawczyna. Atrakcje: konie, zjeżdżalnie, gry i zabawy, malowanie buzi, wspaniały bufet, grill, warsztaty kulinarne, pokaz straży pożarnej. Gościliśmy wielu ważnych gości i sponsorów. Statuetkę Wielkiego Serca wręczyliśmy przedstawicielowi Lasów Państwowych w Krośnie.
Lipiec. Pobyt w naszych rodzinkach wolontariuszy z AIESEC Rzeszów. Studentki przyjechały do nas z Chin (Hong Kongu), Gruzji, Malezji i Indonezji. Staraliśmy się im pokazać jak najwięcej ważnych miejsc z naszego regionu, w zamian za to nasze dzieci miały codziennie rożne, ciekawe zajęcia praktyczne i językowe. Były też lekcje gotowania i prawdziwa fushion-kitchen. W programach zwiedzania nie zabrakło Karpackiej Troji, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Skansenu w Bóbrce, Uzdrowisk Iwonicz i Rymanów Zdrój, Zamku Kamieniec, Rezerwatu Prządki, Pijalnia Czekolady M.Pelczar, pętli bieszczadzkiej i Zapora w Solinie.

• 26-28.08.18 wakacje w wielkim mieście Podkarpackiego Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego WIELKIE SERCE
Wyjazd z Łężan 26.08 (niedziela) godz. 2:30
Dojazd do Warszawy ok. 9.00 – 10.00, zwiedzanie ZOO
15.30 Mecz Legia Warszawa – Wisła Płock
Poniedziałek – zwiedzanie Warszawy W trakcie całego dnia towarzyszyła nam przemiła, licencjonowana Pani przewodnik, która co krok odkrywała przed nami najciekawsze miejsca, budynki, historyczne fakty i legendy Warszawy.
Wtorek godz. 9.00 zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik
Październik Szkolenie „Silni i skuteczni” organizowany przez Nowy Dom Nagawczyna, w którym uczestniczyli nasi przedstawiciele.

• 01.12.18 w sali Domu Ludowego w Łężanach odbyła się zabawa Andrzejkowa dla dzieci organizowana przez członków PSRZ WIELKIE SERCE. Naszymi gośćmi były także zaprzyjaźnione rodziny niezrzeszone oraz rodziny należące do stowarzyszenia Nowy Dom Nagawczyna.

• 14.12.18 nasze rodziny uczestniczyły w opłatku maltańskim zorganizowanym w Dwór Kombornia Hotel & SPA

• Udział w akcji LISTY DO MIKOŁAJA organizowaną przez Stowarzyszenie Nowy Dom

Rok 2017
• 05.05.17 Walne Zebranie członków Stowarzyszenia, zatwierdzenie sprawozdania merytorycznego, odrzucenie sprawozdania finansowego, nie udzielenie absolutorium zarządowi, odwołanie członka Jadwigi Jagieło, rezygnacja z członkostwa Katarzyny Jastrząb, Marzanny Węgrzyn i Beaty Urbanik.

• 08.06.17 wyjazd 3 rodzin na V kongres rodzicielstwa zastępczego do Warszawy oraz Szkolenie dla trenerów z Chrisem Taylorem ( trener Karina Świątek)
od 19.06.17 2 nasze rodzinki gościły wolontariuszki AISEC z Columbii i TURCJI- Tubę i Natalię. Dzieci miały możliwość poćwiczenia rozmów w języku angielskim i rodzimym wolontariuszek, a także wymienić się wiedzą i umiejętnościami z zakresu kultury, kuchni i zwyczajów z różnych stron świata.

• 25.06.17 Rozpoczęcie wakacji – Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia we Wrocance, zatwierdzenie Sprawozdania Finansowego, piknik sportowo-rodzinny Wrocanka, zabawy i gry terenowe dla dzieci, kurs garncarstwa, kąpiel w rzece, ognisko, poczęstunek.

• 12.07.17 – udział 2 osób w szkoleniu zorganizowanym przez krośnieńskie CWOP dotyczącym nowych przepisów odnośnie ochrony i przetwarzania danych osobowych dla NGO – materiały przygotowane przez Pana Gluzińskiego otrzymane po szkoleniu 12 lipca 2017 r.

• 31.07 – 04.08.17 udział 2 rodzin w LETNIE WARSZTATY DLA RODZICÓW I DZIECI DOBCZYCE 2017 31 lipca – 4 sierpnia 2017 r

• 21.08.17 ogłoszenie konkursu plastycznego dla dzieci – „Energia wiatru, słońca i wody” dla dzieci członków stowarzyszenia. Format i technika dowolna. Prace należało dostarczyć do soboty 26.08 do godz 14.00 do Kariny Świątek lub do Agata Mercik Skiba do piątku wieczorem.

• 27.08.17 „XVII POŻEGNANIE WAKACJI W RUDAWCE RYMANOWSKIEJ”
Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego/Regionalny Czempionat Konia Huculskiego/Wystawa Ras Rodzimych – Rudawka Rymanowska 25-27.08.2017 r.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci – „Energia wiatru, słońca i wody”
Zorganizowanym przy wsparciu PGE Obrót SA i gościnności p.Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Nasze dzieci brały udział w pokazach, zabawach i występach rożnych zespołów.
5 – 6 września 2017r. /wtorek od godz. 9.00 – środa do godz. 16.00/ – Udział 2 rodzin w szkoleniu w Klimkówce nt. tworzenia Indywidualnych planów pracy z dzieckiem i rodziną i indywidualnych programów usamodzielnienia dzięki dotacji MPRiPS w ramach dotacji z FIO otrzymanej na realizację projektu „Dobry start = Bezpieczne lądowanie” organizowanego przez Stowarzyszenie Nowy Dom Nagawczyna.

• 10.09.17 – Pożegnanie lata z Wielkim Sercem. Kolejny raz bawiliśmy się w gościnnych progach Sport Chaty. Ania i Witek zorganizowali ciekawe zajęcia sportowe, a nasze dzieciaki jak zwykle sprostały bardzo trudnym zadaniom. Nie przelękły się nawet, kiedy trzeba było przejść przez rzekę , rozdaliśmy również nagrody w konkursie plastycznym „Energia słońca, wiatru i wody”. Wszystkie dzieci otrzymały upominek rzeczowy – pamięć USB lub upominki szkolne

• 27.09.17 udział w walnym zebraniu przedstawiciela Stowarzyszenia – jako członka LGD Kraina Nafty.

• 22 października wyjazd na mecz Wisły Kraków – Legia Warszawa – z Miś Krosno, wizyta u podnóża Wawelu i zobaczenie Smoka Wawelskiego
czwartek 16 listopada od 10.00 – 16.30. 7 członków Stowarzyszenia wzięło udział w bezpłatnym szkoleniu nt. prawnych i praktycznych aspektów usamodzielniania wychowanków z rodzinnych form pieczy zastępczej.

• 23.11.2017 – kolejna zabawa z Wielkim Sercem. Tym razem nasze dzieci i uczniowie szkoły bawiły się w Szkole Podstawowej w Rogach. Dziękujemy organizatorom, naszym niezawodnym rodzicom, Dyrekcji Szkoły Podstawowej i firmie Vestor za zorganizowanie wspaniałej zabawy dla naszych milusińskich.

• Udział w akcji LISTY DO MIKOŁAJA !!!!

Rok 2016
 • LUTY Ferie z Wielkim Sercem Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego “ Wielkie Serce” zorganizowało dla swoich podopiecznych wyjazd na “ Ferie z Wilkim Sercem” . Były to trzy dni wielkiej radości ze wspólnie spędzonego czasu. W wyjeździe brało udział 48 osób. Rodziny nocowały w Ośrodku Wczasowym “Rudawka” w Rudawce Rymanowskiej. Na narty dojeżdżaliśmy do Ośrodka Narciarskiego Kiczera – Puławy.
 • MARZEC udział w SEMINARIUM FASD – DIAGNOSTYKA RÓŻNICOWA, MEDYCZNA I PSYCHOLOGICZNA 
 • 4 czerwca 2016 Dyrektor Gabinetu Biura Rzecznika Praw Dziecka pan Bartosz Sowiera, w imieniu Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka wręczył Stowarzyszeniu Odznakę Honorową za Zasługi Dla Ochrony Praw Dziecka. Było to ogromne zaskoczenie i zaszczyt – ponieważ jest to najwyższy dowód uznania, jaki Rzecznik Praw Dziecka może przyznać.
 • 10 czerwca 2016 Gala Jubileuszowa „Rodzina z Wielkim Sercem”

„Miłość mieszka w kubku kakao,

Miłość mieszka w kanapkach

I pierogach z serem…”

Z wiersza wychowanki rodzin zastępczych

W dniu 4 czerwca w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, pod patronatem JM Rektora PWSZ im S. Pigonia w Krośnie prof. dr hab. Grzegorza Przebindy, odbyła się Gala Jubileuszowa „Rodzina z Wielkim Sercem”. Uroczystość została zorganizowana z okazji 10-lecia rodzicielstwa zastępczego przez Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego. Współpraca Uczelni ze Stowarzyszeniem Wielkie Serce trwa już kila lat. Jej efektem była m.in. organizacja konferencji naukowej: „Uwaga! Dziecko” w 2015 roku, która zgromadziła ponad 200 nauczycieli z powiatu krośnieńskiego. Na jubileuszu obecni byli posłowie, przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka, przedstawiciele samorządu różnych szczebli oraz podmiotów działających na rzecz dziecka i jego rodziny.  Rektora Uczelni reprezentował Dyrektor Instytutu Politechnicznego dr Dominik Wróbel. Obecni byli także pracownicy Zakładu Pedagogiki dr Barbara Lulek i dr Łucja Reczek-Zymróz oraz studenci drugiego i trzeciego roku pedagogiki społeczno-opiekuńczej z terapią pedagogiczną. Spotkanie miało uroczysty charakter. Zaprezentowały się dzieci – wychowankowie rodzin zastępczych we wzruszającym programie słowno-muzycznym poświęconym tworzeniu i funkcjonowaniu pieczy zastępczej. Przedstawiono historię jednej z rodzin zastępczych, która wychowała 26 podopiecznych. Wręczono także statuetkę „Wielkie Serce” pani Agnieszce Zygarowicz, za działalność na rzecz rodzicielstwa zastępczego w 2015 roku. Podziękowania otrzymała także dr Barbara Lulek za zrealizowanie w roku akademickim 2015/2016 wspólnie ze studentami projektu badawczego na temat funkcjonowania rodzin zastępczych. Postepowanie badawcze wdrożono na prośbę zarządu Stowarzyszenia Wielkie Serce, za zgodą Pana Rektora. W projekcie uczestniczyli studenci pedagogiki, specjalność pedagogika społeczno-opiekuńcza z terapią pedagogiczną. W projekcie wyodrębniono kilka obszarów poszukiwań badawczych, które odpowiadały sferom funkcjonowania rodzin zastępczych i ich podopiecznych, w tym sposobom zaspokajania potrzeb wychowanków w rodzinach zastępczych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb opiekuńczo-wychowawczych, potrzeby miłości i uznania, funkcjonowania podopiecznych rodzin zastępczych w środowisku szkolnym, rówieśniczym, sąsiedzkim. W projekcie wzięli udział następujący studenci: Katarzyna Filip, Justyna Hejnar, Jagoda Iskierska, Aleksandra Kurpiel, Katarzyna Rybak, Marta Skiba, Adrianna Stachurska, Justyna Śliwa, Anna Winiarska. Studenci zaprezentowali wnioski z badań zarządowi Stowarzyszenia oraz zgromadzonym rodzicom zastępczym i gościom. Przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka był zainteresowany wynikami badań i poprosił o ich przesłanie do biura Rzecznika Praw Dziecka.

22 czerwca 2016 roku na IV Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie zostali odznaczeni rodzice zastępczy, którzy otaczają opieką i miłością powierzone dzieci. Mimo wielu przeciwności są wzorem, bohaterami życia codziennego. Oprócz systematycznego wspierania dzieci przyjętych do własnych rodzin, angażują się w naszej społecznościach lokalnej, pomagając innym rodzicom zastępczym, dzieląc się własnym doświadczeniem i podejmując wiele działań na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego. Krzyżem Zasług Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczono zawodową rodzinę zastępczą Beaty i Darka Urbanik z Wietrzna.

Rok 2015

 

 • STYCZEŃ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Wielkim Sercem.nPodczas balu WOŚP można było wziąć udział w aukcji kolorowych wiatraczków – symbolu tegorocznego finału WOŚP. Wiatraczki zostały przygotowane przez dzieci z rodzin zastępczych, a na każdym z nich jest historia ich rodziny. Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce zadbało o plastyczną stronę zabawy i zachęcało do tworzenia kolorowych wiatraczków.
 • MARZEC 95 lat TPD w Krośnie. Podczas uroczystości z okazji 95-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci , w której wzięli udział przyjaciele dzieci i przyjaciele TPD w Krośnie została odznaczona nasza rodzina zastępcza.
 • 24.04.2015 Uwaga dziecko – Konferencja edukacyjna – O wspomaganiu rozwoju małego dziecka” Krosno Kampus PWSZ Suchodół ul. Dmochowskiego. Jako współorganizator Konferencji Uwaga – Dziecko ! O wspomaganiu Rozwoju małego dziecka przedstawiliśmy ważne tematy osobom pracującym z dziećmi o rodzinach zastępczych.
 • MAJ III Kongres Rodzicielstwa Zastępczego. Organizatorem Kongresu jest “KOALICJA NA RZECZ RODZINNEJ OPIEKI ZASTĘPCZEJ” jest to grupa praktyków z całej Polski. Misją jej jest realizowanie prawa dziecka do wychowania w rodzinie. Dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, dzięki opiece rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, będą miały większą szansę na lepszy rozwój, prawidłowy wzorzec rodziny i perspektywy godnego i szczęśliwego życia. Kongres to : – 400 uczestników z całej Polski; – Zainteresowanie mediów; – Jedyny tego typu Kongres w Polsce; – Obecność ministrów, samorządowców i polityków; Organizacja Kongresu pozwala przedstawiać szerokiemu gronu odbiorców prawdziwy obraz rodzicielstwa zastępczego, bez stereotypów, którymi często posługują się media. Ukaże bohaterów dnia codziennego, którzy poświęcają swoje rodzinne życie dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej. Kongres promuje Jednostki Samorządu Terytorialnego z Polski, które wypełniają swoje funkcje na rzecz rodzinnej opieki zastępczej wzorowo. Dzieci w domach dziecka, czekają na miejsce w rodzinie. Członkiem Koalicji jesteśmy od Października 2013 roku. W 2014 na członka Zarządu została wybrana Jadwiga Jagieło vice prezes naszego stowarzyszenia.
 • 9 czerwca 2015 roku na III Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie zostali odznaczeni rodzice zastępczy, którzy otaczają opieką i miłością powierzone dzieci. Mimo wielu przeciwności są wzorem, bohaterami życia codziennego. Oprócz systematycznego wspierania dzieci przyjętych do własnych rodzin, angażują się w naszej społecznościach lokalnej, pomagając innym rodzicom zastępczym, dzieląc się własnym doświadczeniem i podejmując wiele działań na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego. Krzyżem Zasług Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odznaczono Państwa Marzannę i Leszka Węgrzyn zastępcza rodzinę zawodową z Miejsca Piastowego (powiat krośnieński) oraz Katarzynę i Mariusza Jastrząb z Lisowa (powiat jasielski) Rodziny zostały zgłoszone do odznaczeń przez Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce. Cieszymy się, ogromnie że został dostrzeżony ten codzienny trud. Wiemy że w wyjątkowy sposób realizują na co dzień swoją misję.
 • WRZESIEŃ Światowy Dzień FAS przypada na dzień 9.09.2015 r. W ubiegłym roku obchodziliśmy go dzięki zorganizowanej w Krośnie konferencji pt. „Fascynujące dzieci w domu i szkole” i warsztatom dla osób pracujących z dziećmi. W tym roku Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce wraz z Fundacją dla Dziecka i Rodziny „Wschodzące Słońce” oraz Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień zapraszamy do przygotowania latawców by uczcić Światowy Dzień FAS. Dzieci lub młodzież mogą narysować rysunki lub wypisać hasła zachęcające do zachowania abstynencji w czasie ciąży lub też w inny sposób odnieść się do tematyki FAS.
 • PAŹDZIERNIK  2015 Film zrealizowany dzięki współfinansowaniu Funadcji EY,
 • 10.10.2015 Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „WIELKIE SERCE” było organizatorem i gospodarzem Forum na temat: „Potrzeby rodzicielstwa zastępczego a możliwości pozyskiwania środków z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa”. Spotkanie odbyło się w Sali Konferencyjnej EUROGYM w Krośnie. “KOALICJA NA RZECZ RODZINNEJ OPIEKI ZASTĘPCZEJ” jest to grupa praktyków z całej Polski. Naszą misją jest realizowanie prawa dziecka do wychowania w rodzinie. Dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, dzięki opiece rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, będą miały większą szansę na lepszy rozwój, prawidłowy wzorzec rodziny i perspektywy godnego i szczęśliwego życia.
 • 1-2 października 2015 I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniową w Krakowie pt. „FASD – problem kliniczny i społeczny”. Konferencja odbyła się w Dworze w Tomaszowicach koło Krakowa. Gospodarze: Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa Organizatorzy: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 • LISTOPAD Współpraca z PWSZ w Krośnie Spotkanie studentów III PSO z TP z Jadwigą Jagieło v-ce Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Wielkie Serce 05-11-2015 Pani Jadwiga Jagieło omówiła zagadnienia związane z procedurami prawnymi rodzicielstwa zastępczego, motywami zakładania przez osoby dorosłe rodzin zastępczych, realizacją funkcji opiekuńczo-wychowawczych w rodzinach zastępczych, relacjami biologicznych dzieci z dziećmi objętymi pieczą zastępczą oraz obszary pomocy i wsparcia rodzin zastępczych. Prelegentka odwołała się także do osobistych doświadczeń jako osoby sprawującej pieczę zastępczą
 • Koncert Patriotyczny Kocham Cię Polsko – 22 listopada 2015 na scenie Orlen Południe odbył się Koncert Charytatywny zorganizowany przez Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Wielkie Serce”, Stowarzyszenie „Kuźnia” w Jedliczu, pana Wojciecha Zająca – Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego
 • GRUDZIEŃ Nagroda Marszałka dla najlepszej organizacji pozarządowej województwa podkarpackiego w kategorii polityka społeczna, zdrowie oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. II miejsce w I edycji dla Podkarpackiego Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce. Wyróżnienie to ogromny prestiż dla organizacji, dla osób, które społecznie angażują się na rzecz rodzin zastępczych. “Dla nas to wiatr w żagle, energia do dalszego działania z jeszcze większą efektywnością. Cieszymy się, że zostały one docenione i zobowiązujemy się do dalszego wysiłku na rzecz dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej i ich rodzin oraz propagowania rodzicielstwa zastępczego w całej Polsce. Dzięki wyróżnieniu stajemy się solidnym partnerem dla lokalnych jednostek samorządu lokalnego, co pozwoli nam wspierać rodziny zastępcze, dzieci powierzone i usamodzielniających się wychowanków.

 

Rok 2014
  • STYCZEŃ, LUTY Nowy Rok rozpoczęliśmy tradycyjnym spotkaniem opłatkowym, a już 24 stycznia rodzinnie braliśmy udział Balu Charytatywnym  Nowego Stylu, gdzie nasze dzieci z pomocą rodziców pod kierownictwem Kariny Świątek przygotowały scenkę na temat służb mundurowych. Firma Nowy Styl jak co roku spełniła marzenia  naszych rodzin, a o to nasz wystep https://www.youtube.com/watch?v=K52gIfoH_gM
  • Ferie z Wielkim  Sercem: zajęcia z j. angielskiego, tańca, nauka jazdy na nartach dla dzieci  pod okiem wolontariuszy instruktorów z Ośrodka Narciarskiego Kiczera.
  • W pierwszym półroczu realizowane były Projekty:

  – ” Zdrowe zwinne rybki” gdzie grupa 20 dzieci doskonaliła swoje umiejętności pływackie  środki na zajęcia pozyskaliśmy od prywatnych darczyńców.

  – Projekt  “Piłka  nożna  z Beniaminkiem” – turniej Wielkie Serce z Beniaminkiem. Projekt realizowany był dzięki Fundacji iPKO która przekazała na ten cel 2000 zł. zajęcia były prowadzone na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Łężanach, oraz na “orliku” w Miejscu Piastowym.

  • Zajęcia taneczne prowadzone były  dla grupy dzieci młodszych i nastolatków. Prowadziła je Katarzyna Stec – założycielka Zespołu Tańca Estradowego Fragolin w Krośnie.
  • W sobotę, 22 lutego 2014 r. zostaliśmy wyróżnieni na Walnym Zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Łężanach, i w podziękowaniu za wieloletnią współprace otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę. DZIĘKUJEMY !!!
  • MARZEC, KWIECIEŃ, MAJ 

  Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej promując “kolorowy wiatraczek” jako symbol rodzin zastępczych. Podkarpackie Dni  Rodzicielstwa  Zastępczego w Krośnie oraz rodzinny wyjazd do Katani.

  • 30 maja Piknik w Starostwie Powiatowym Piknik RODZINA – RODZINIE promujący Rodzicielstwo Zastępcze. Uroczystości zostały objęte Honorowym Patronatem Wojewody Podkarpackiego oraz włączona do Międzynarodowych Obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin 2014r. pod patronatem Pary Prezydenckiej. Celem  była integracja rodzin zastępczych zrzeszonych w stowarzyszeniu, zaprzyjaźnionych RZ, pracowników PCPR-ów, przedstawicieli lokalnych samorządów i społeczności lokalnej.
  • W tym roku wspólnie z Stowarzyszeniem Nowy Dom z Nagawczyna zorganizowaliśmy rodzinny wyjazd integracyjny do Kotani 31 maj – 01 czerwiec.   W imieniu Wojewody Podkarpackiego, gościliśmy asystentkę Elwirę Musiałowicz-Czech. Dzięki niezawodnym przyjaciołom i darczyńcom mogliśmy przygotować dla dzieci wiele atrakcji: występy artystyczne dzieci z rodzin zastępczych, konkursy kulinarne prowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łężanach, pokazy strażackie OSP w Łężanach , dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, rodeo, przejażdżki konne, lody, grillowanie  i wiele innych. W wyjeździe integracyjnym brało udział 50 rodzin zastępczych i ok.200 dzieci.
  • 15 czerwca 2014 Dni Krosna – rodziny i dzieci ze stowarzyszenia promowało ideę rodzicielstwa zastępczego. Promowaliśmy kolorowy wiatraczek jako symbol rodzinnej opieki zastępczej. Nasi podopieczni wystąpili na małej scenie. Udało się zorganizować spotkanie  z  Kamilem Bednarkiem. Zdjęcia, miejsca w loży , radości nie było końca.
  • Przedstawiciele naszej organizacji brali udział w Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego organizowanym przez Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej w Warszawie. Podczas kongresu mieliśmy wystawione ulotki o stowarzyszeniu i wiatraczki, rozdawały je nasze podopieczne Kinga i Ewa.
  • LIPIEC, SIERPIEŃ
  • W lipcu odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wyborcze. Skład Zarządu: Katarzyna Jastrząb, Jadwiga Jagieło, Marzanna Węgrzyn i Beata Urbanik. Skład Komisji Rewizyjnej: Jan Steliga, Sylwia Penar, Elżbieta Mercik. Wakacje rozpoczęliśmy w Parku Linowym w Jaśle. Nasi przedstawiciele Konrad  i Filip brali udział w wyścigach rowerowych Cykloparty.
  • Stowarzyszenie przyłączyło się do projektu of The Children Place. Podczas wakacji  dwie nasze rodziny przez 2 tygodnie gościły wolontariuszki z Singapuru i z Chin. Był to czas poznawania kultury innego kraju, pokazywania naszej ojczyzny oraz doskonalenia języka angielskiego. W świetlicy stowarzyszenia miała miejsce prezentacja tych odległych krajów prowadzona przez wolontariuszkę z Singapuru. W sierpniu 32 dzieci z rodzicami wyjechało do Puław na rodzinny obóz. Dzięki dofinansowaniu z Firmy Kratki.pl dzieci wspólnie z rodzicami mogły spędzić aktywnie czas. Namiotowy Obóz Leśnej Szkoły – KiczeraSki – Przełomy Wisłoka przygotowało dla nas mnóstwo atrakcji: wędrówki piesze, podchody leśne, paintball, zjazdy ze stoku na hulajnogach monster-roller.
  • 09 WRZESIEŃ rozpoczęliśmy wielkim wydarzeniem do którego przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy.  Światowy  Dzień  Fas w Krośnie – inicjatorką i realizatorką przedsięwzięcia była Jadwiga Jagieło. Partnerami  byli: Fundacja E&Y,  UM Krosna, TPD Krosno, UG Wojaszówka, UG Miejsce Piastowe, Izba Pielęgniarek i Położnych w Krośnie. Patronat Honorowy: Wojewoda Podkarpacki i PARPA. Konferencja 09 września: „Czy FAS da się wyleczyć” dr n. med. Krzysztof Liszcz, „Dziecko z FAS w szkole”  dr n. hum. psycholog Teresa Jadczak –Szumiło „Miejsce rodzinnej opieki zastępczej w systemie wsparcia dziecka i rodziny” Joanna Luberadzka – Gruca Przewodnicząca Zarządu  Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

  ”Bezpieczeństwo dziecka w rodzinie nadużywającej alkoholu” dyrektor PCPR w Krośnie Agnieszka Zygarowicz

  • 10-12 września warsztaty dla rodziców zastępczych, psychologów, pedagogów, asystentów rodzinnych i pracowników gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Udział w konferencji i warsztatach był bezpłatny, wzięło w nich udział 50 osób.
  • Szkolenie nauczycieli  z powiatu krośnieńskiego w temacie “ Specyficzne potrzeby dzieci objętych pieczą zastępczą” które prowadzili nasi trenerzy Karina Świątek i Maciej Jagieło udział wzięło 20 nauczycieli pracujących z dziećmi z rodzin zastępczych
  • Szkolenie  rodziców  zastępczych “Jak rozwija Cię rodzina zastępcza – wpływ rodzicielstwa zastępczego na Ciebie i Twoją rodzinę” prowadzone przez trenerów Karinę Świątek i Macieja Jagieło udział wzięło 11 osób
  • 29 września podczas Walnego Wyborczego Zgromadzenia  Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej w Warszawie  Członkiem  Zarządu została Jadwiga Jagieło.
  • PAŹDZIERNIK,  LISTOPAD
  • Nasze Stowarzyszenie stało się także współzałożycielem Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Dziecko w Krośnie. Jest to organizacja parasolowa dla firm, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie miasta Krosna i powiatu Krośnieńskiego. Stowarzyszenie bierze udział  w projekcie realizowanym przez  koalicję “Wspólnie i Profesjonalnie”. W  szkoleniach w ramach projektu brali udział – Sylwia Penar i Mariusz Jastrząb, Jadwiga Jagieło i Katarzyna Jastrząb, Karina Świątek i Maciej Jagieło.
  • W październiku zaczęła się realizacja projektu  “Kim jestem w  internecie”  Koordynator Jadwiga Jagieło. Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu “Bezpieczne dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje
  • Uczestniczyliśmy  w Kongresie Przyjaciół Dużych Rodzin w Krakowie zorganizowanym przez Związek Dużych Rodzin 3 Plus.
  • Amatorska drużyna Siatkarzy Wielkie Serce  brała udział w XV Edycji Międzynarodowego Rodzinnego Turnieju Niepodległości w Piłce Siatkowej Pro-Familia CUP 2014 w Wojaszówce.
  • Zabawę Andrzejkową zorganizowała młodzież – Młode Wielkie Serce.
  • Przedstawiciele Zarządu wzięli udział wraz z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Krośnie w szkoleniu w Rzeszowie Mechanizmy Współpracy Finansowej JST i NGO
  • GRUDZIEŃ Dzięki hojności darczyńców mogliśmy podarować prezenty Mikołajkowe dzieciom ze stowarzyszenia, oraz podopiecznym PCPR w Krośnie. Trenerzy Karina Świątek i Maciej Jagieło ukończyli kurs – trenerski należą do grupy 17 trenerów Koalicji.

 

Rok 2013
  • Rok 2013
   • Nowy Rok rozpoczęliśmy tradycyjnym spotkaniem opłatkowym,
   • 15 stycznia rodzinnie braliśmy udział  w Eko-Balu Nowego Stylu, nasze dzieci pod okiem V-ce Prezes Elżbiety Perlickiej przygotowały ekologiczny pokaż mody ślubnej. Firma Nowy Styl jak co roku spełniła marzenia  naszych rodzin.
   • 8 czerwca po raz 6 zorganizowaliśmy Dni Rodzicielstwa zastępczego „Krosno – Miasto Szkła”” pod Honorowym Patronatem Wojewody Podkarpackiego w Ośrodku Szkoleniowo – Rekreacyjnym Diecezji Rzeszowskiej Kotań. Impreza rozpoczęła się bardzo uroczyście od powitania gości, zaszczycili nas: Marian Duda, Ewa Patla i Wacław Lorenc z TPD, Agnieszka Zygarowicz z Powiatowego Centrum Pomocy rodzinie w Krośnie, Katarzyna Zajdel Kierownik , Anna Wesołowska psycholog i Katarzyna Zajdel prawnik z MOPR w Krośnie, Marek Bajger, Stanisław Krzanowski i Kazimierz Zawojski z OSP Łężany oraz Małgorzata Ziemiańska wraz z niezastąpionymi Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Łężanach. Przy pięknej oprawie artystycznej przygotowanej przez naszych podopiecznych, pod nadzorem Pani Eli Perlickiej wręczono po raz 6 statuetkę Wielkiego Serca w podziękowaniu za wsparcie życzliwość i wielkie serce dla naszych dzieci i rodzin Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Łężanach. Szczególnym wydarzeniem było odznaczenie kilku rodzin ze Stowarzyszenia odznaką Przyjaciel Dzieci, którą wręczył uroczyście pan Marian Duda Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału w Krośnie. Osoby odznaczone to: Beata Urbanik, Zofia Małek, Marzanna Węgrzyn, Sylwia Penar, Katarzyna Jastrząb i wójt Gminy Miejsce Piastowe Marek Klara. Trud każdej rodziny zastępczej zasługuje na szacunek i uznanie. Jest on ogromny i niestety nie zawsze doceniany. Udało się także wyróżnić w sposób symboliczny rodziny zaangażowane w prace Stowarzyszenia, składając na ich ręce oficjalne podziękowania. W pikniku rodzinnym wzięło udział około 30 rodzin zastępczych i adopcyjnych z województwa podkarpackiego w tym około 90 dzieci. Nasi podopieczni skorzystali z warsztatów kulinarnych, jazdy konnej, trampolin i zjeżdżalni ,zajęć plastycznych i sportowych. W niedzielę odbyły się na świeżym powietrzu „lekcje „ aerobiku i rapu oraz freestyle w wykonaniu dzieci. Całość okraszona mnóstwem słodkości od naszych darczyńców oraz wspaniałymi wypiekami i sałatkami mam zastępczych. Kontynuacją DRZ było zwiedzanie i warsztaty w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Organizację DRZ i wycieczkę do CDS w Krośnie dofinansowała Fundacja Ernst&Young w kwocie 4 500 zł.
   • Czerwiec wzięliśmy udział w projekcie „Nowa Energia PES na Podkarpaciu” Jadwiga Jagieło napisała projekt i skorzystaliśmy ze wsparcia szkoleniowo doradczego i z usług pozwalających na realizację działań marketingowo promocyjnych – efektem nowa strona www.
   • Sierpień na zakończenie wakacji spotkaliśmy się w Parku Linowym w Jaśle,  dzieci brały udział w  Finale Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty.pl w Jaśle. Dzieci otrzymały od firmy mdh w Łodzi właścicieli marki MEMO buty profilaktyczne – dziękujemy
   • Wrzesień Jadwiga i Maciej Jagieło zakwalifikowali się do Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Nowe Technologie Lokalne 2013” Maciej pozyskał certyfikat mobilnego doradcy dla organizacji pozarządowych, a Jadwiga została osobą odpowiedzialną za wykorzystanie nowych technologii w stowarzyszeniu.
   • Wrzesień – grudzień realizowany był projekt: „Zdrowe zwinne rybki” w ramach dofinansowania Fundacji Banku Zachodniego  WBK „Bank Dziecięcych Uśmiechów”. Projekt trwał od 1 września 2013 do 31 grudnia 2013. Zajęcia odbywały się na pływalni w Krośnie, były to dwugodzinne zajęcia grupowe prowadzone przez dwóch instruktorów. Projekt skierowany do grupy 25 dzieci w wieku od 6 do 14 lat dotkniętych wadami kręgosłupa, skoliozą, posiadające deficyty rozwojowe oraz chore na ADHD, Płodowy Zespół Alkoholowy i jedno dziecko z Zespołem Downa. 
   • Październik zostaliśmy członkiem zwyczajnym Koalicji na rzecz Rodzicielstwa Zastępczego, jest to grupa praktyków z całej Polski, którzy reprezentują lokalne i ogólnopolskie organizacje pozarządowe. Naszą misją jest realizowanie prawa dziecka do wychowania w rodzinie. Dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, dzięki opiece rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, będą miały większą szansę na lepszy rozwój, prawidłowy wzorzec rodziny i perspektywy godnego i szczęśliwego życia.
   • Od 7 listopada zaczęły się treningi piłki nożnej dla dzieci, zajęcia odbywają się  na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Łężanach. W grudniu odwiedził naszą drużynę Patryk Fryc zawodnik Wisły Kraków z  trenerem i założycielem Beniaminka – Szkółki Piłkarskiej Panem Grzegorzem Rausem .
   • 16 listopada w Domu Ludowym w Łężanach podczas zabawy andrzejkowej dzieci brały udział w zabawach integracyjnych, ruchowo-muzycznych prowadzonych studentów PWSZ w Krośnie i Zespołu STAVE
   • 19 listopada odbyło się spotkanie w siedzibie stowarzyszenia z Panią Przewodniczącą Sądu Rodzinnego Nieletnich w Krośnie Renatą Leja- Syniec. Swoją obecnością zaszczyciły nas: Agnieszka Zygarowicz Dyrektor PCPRu w Krośnie, Katarzyna Zajdel Kierownik, Anna Wesołowska- Szelc psycholog, Monika Kaleniecka – Kuliga koordynator, Wiesława pracownik socjalny MOPRu w Krośnie. Jest to kontynuacja działań rozpoczętych na konferencji „DZIAŁAJMY RAZEM – ku rozwojowi rodzicielstwa zastępczego” poprzez organizowanie cyklu spotkań z sądami, organizatorami pieczy zastępczej i instytucjami działającymi na rzecz dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej. 
   • Od 15 listopada do 15 grudnia trwała akcja „Otwórz Serce i zrób coś dobrego dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych -ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”.  W inicjatywie poparły nas lokalne media i udało się przygotować wymarzone prezenty dla 102 dzieci. Spotkanie Mikołajkowe miało miejsce w dn. 28 grudnia w siedzibie stowarzyszenia. Prezenty sprawiły Wszystkim ogromną radość.