This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
11 kwietnia 2019

Nasza historia

Rok 2018
• 06.01.18 Opłatek w Podkarpackim Stowarzyszeniu Rodzicielstwa Zastępczego WIELKIE SERCE był doskonałą okazją do wspólnych wspomnień, rozmów i podsumowań. Atmosfera niezapomniana i bezcenne opowieści z przeszłości umiliły nam wspólnie spędzony wieczór.

• 09.01.18 opłatek dla samotnych organizowany w parafii w Polance – członkowie Stowarzyszenia przygotowali kilka potraw dla samotnych osób.

• 12.01.18 na zaproszenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nasi przedstawiciele zwiedzali Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, a później stadion PGE Narodowy.

• 14.01.18 jak co roku, dzięki fantastycznej organizacji Nowy Styl Group nasze rodziny bawiły się na balu charytatywnym. Tym razem w duchu tolerancji i kultur z różnych stron świata.

• 24.02.18 w Domu Ludowym w Łężanach przedstawiciele Stowarzyszenia gościli na zebraniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej.

• 03.03.18 nasze przedstawicielki gościły na spotkaniu sprawozdawczym Koła Gospodyń Wiejskich w Łężanach.

• 06.03.18 dzięki uprzejmości Pałac Polanka Hotel & SPA nasze mamy wspólnie z paniami ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich mogły odpocząć i zrelaksować się w klimatycznych podziemiach hotelowego SPA.

• 09.03.18 nasze Panie obchodziły Dzień Kobiet. Wieczór rozpoczął się “Kobiecą schadzką” z panią Poseł na Sejm Joanna Frydrych. Następnie w siedzibie Stowarzyszenia odbyło się domowe SPA, które poprowadziła zaprzyjaźniona Kinga Dziamara-Trybus.

• 15.03.18 nasza mama – Kinga Skarbek wykonała specjalnie dla chorej dziewczynki Marysieńki Zawisza przytulankę Króliczkę.

• 16.05.18 VI Kongres Rodzicielstwa Zastępczego ”Dziecko jest najważniejsze”, który odbył się w Sali Pod Kopułą Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej za pośrednictwem Rzecznika Praw Dziecka, wystąpiła do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie najbardziej zasłużonych członków naszego Stowarzyszenia Krzyżami Zasługi. Akt dekoracji nastąpił podczas pierwszej, oficjalnej części Kongresu. Odznaczenia otrzymali: Agata i Adam Skiba, Bożena i Jan Steliga oraz Elżbieta i Marek Mercikowie.

• 9-10.06.18 Dni Rodzicielstwa Zastępczego w Kotani k. Krempnej. Razem z naszymi rodzinami gościliśmy rodzinki że Stowarzyszenia Nowy Dom Nagawczyna. Atrakcje: konie, zjeżdżalnie, gry i zabawy, malowanie buzi, wspaniały bufet, grill, warsztaty kulinarne, pokaz straży pożarnej. Gościliśmy wielu ważnych gości i sponsorów. Statuetkę Wielkiego Serca wręczyliśmy przedstawicielowi Lasów Państwowych w Krośnie.
Lipiec. Pobyt w naszych rodzinkach wolontariuszy z AIESEC Rzeszów. Studentki przyjechały do nas z Chin (Hong Kongu), Gruzji, Malezji i Indonezji. Staraliśmy się im pokazać jak najwięcej ważnych miejsc z naszego regionu, w zamian za to nasze dzieci miały codziennie rożne, ciekawe zajęcia praktyczne i językowe. Były też lekcje gotowania i prawdziwa fushion-kitchen. W programach zwiedzania nie zabrakło Karpackiej Troji, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Skansenu w Bóbrce, Uzdrowisk Iwonicz i Rymanów Zdrój, Zamku Kamieniec, Rezerwatu Prządki, Pijalnia Czekolady M.Pelczar, pętli bieszczadzkiej i Zapora w Solinie.

• 26-28.08.18 wakacje w wielkim mieście Podkarpackiego Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego WIELKIE SERCE
Wyjazd z Łężan 26.08 (niedziela) godz. 2:30
Dojazd do Warszawy ok. 9.00 – 10.00, zwiedzanie ZOO
15.30 Mecz Legia Warszawa – Wisła Płock
Poniedziałek – zwiedzanie Warszawy W trakcie całego dnia towarzyszyła nam przemiła, licencjonowana Pani przewodnik, która co krok odkrywała przed nami najciekawsze miejsca, budynki, historyczne fakty i legendy Warszawy.
Wtorek godz. 9.00 zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik
Październik Szkolenie “Silni i skuteczni” organizowany przez Nowy Dom Nagawczyna, w którym uczestniczyli nasi przedstawiciele.

• 01.12.18 w sali Domu Ludowego w Łężanach odbyła się zabawa Andrzejkowa dla dzieci organizowana przez członków PSRZ WIELKIE SERCE. Naszymi gośćmi były także zaprzyjaźnione rodziny niezrzeszone oraz rodziny należące do stowarzyszenia Nowy Dom Nagawczyna.

• 14.12.18 nasze rodziny uczestniczyły w opłatku maltańskim zorganizowanym w Dwór Kombornia Hotel & SPA

• Udział w akcji LISTY DO MIKOŁAJA organizowaną przez Stowarzyszenie Nowy Dom

Rok 2017
• 05.05.17 Walne Zebranie członków Stowarzyszenia, zatwierdzenie sprawozdania merytorycznego, odrzucenie sprawozdania finansowego, nie udzielenie absolutorium zarządowi, odwołanie członka Jadwigi Jagieło, rezygnacja z członkostwa Katarzyny Jastrząb, Marzanny Węgrzyn i Beaty Urbanik.

• 08.06.17 wyjazd 3 rodzin na V kongres rodzicielstwa zastępczego do Warszawy oraz Szkolenie dla trenerów z Chrisem Taylorem ( trener Karina Świątek)
od 19.06.17 2 nasze rodzinki gościły wolontariuszki AISEC z Columbii i TURCJI- Tubę i Natalię. Dzieci miały możliwość poćwiczenia rozmów w języku angielskim i rodzimym wolontariuszek, a także wymienić się wiedzą i umiejętnościami z zakresu kultury, kuchni i zwyczajów z różnych stron świata.

• 25.06.17 Rozpoczęcie wakacji – Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia we Wrocance, zatwierdzenie Sprawozdania Finansowego, piknik sportowo-rodzinny Wrocanka, zabawy i gry terenowe dla dzieci, kurs garncarstwa, kąpiel w rzece, ognisko, poczęstunek.

• 12.07.17 – udział 2 osób w szkoleniu zorganizowanym przez krośnieńskie CWOP dotyczącym nowych przepisów odnośnie ochrony i przetwarzania danych osobowych dla NGO – materiały przygotowane przez Pana Gluzińskiego otrzymane po szkoleniu 12 lipca 2017 r.

• 31.07 – 04.08.17 udział 2 rodzin w LETNIE WARSZTATY DLA RODZICÓW I DZIECI DOBCZYCE 2017 31 lipca – 4 sierpnia 2017 r

• 21.08.17 ogłoszenie konkursu plastycznego dla dzieci – „Energia wiatru, słońca i wody” dla dzieci członków stowarzyszenia. Format i technika dowolna. Prace należało dostarczyć do soboty 26.08 do godz 14.00 do Kariny Świątek lub do Agata Mercik Skiba do piątku wieczorem.

• 27.08.17 „XVII POŻEGNANIE WAKACJI W RUDAWCE RYMANOWSKIEJ”
Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego/Regionalny Czempionat Konia Huculskiego/Wystawa Ras Rodzimych – Rudawka Rymanowska 25-27.08.2017 r.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci – „Energia wiatru, słońca i wody”
Zorganizowanym przy wsparciu PGE Obrót SA i gościnności p.Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Nasze dzieci brały udział w pokazach, zabawach i występach rożnych zespołów.
5 – 6 września 2017r. /wtorek od godz. 9.00 – środa do godz. 16.00/ – Udział 2 rodzin w szkoleniu w Klimkówce nt. tworzenia Indywidualnych planów pracy z dzieckiem i rodziną i indywidualnych programów usamodzielnienia dzięki dotacji MPRiPS w ramach dotacji z FIO otrzymanej na realizację projektu „Dobry start = Bezpieczne lądowanie” organizowanego przez Stowarzyszenie Nowy Dom Nagawczyna.

• 10.09.17 – Pożegnanie lata z Wielkim Sercem. Kolejny raz bawiliśmy się w gościnnych progach Sport Chaty. Ania i Witek zorganizowali ciekawe zajęcia sportowe, a nasze dzieciaki jak zwykle sprostały bardzo trudnym zadaniom. Nie przelękły się nawet, kiedy trzeba było przejść przez rzekę , rozdaliśmy również nagrody w konkursie plastycznym “Energia słońca, wiatru i wody”. Wszystkie dzieci otrzymały upominek rzeczowy – pamięć USB lub upominki szkolne

• 27.09.17 udział w walnym zebraniu przedstawiciela Stowarzyszenia – jako członka LGD Kraina Nafty.

• 22 października wyjazd na mecz Wisły Kraków – Legia Warszawa – z Miś Krosno, wizyta u podnóża Wawelu i zobaczenie Smoka Wawelskiego
czwartek 16 listopada od 10.00 – 16.30. 7 członków Stowarzyszenia wzięło udział w bezpłatnym szkoleniu nt. prawnych i praktycznych aspektów usamodzielniania wychowanków z rodzinnych form pieczy zastępczej.

• 23.11.2017 – kolejna zabawa z Wielkim Sercem. Tym razem nasze dzieci i uczniowie szkoły bawiły się w Szkole Podstawowej w Rogach. Dziękujemy organizatorom, naszym niezawodnym rodzicom, Dyrekcji Szkoły Podstawowej i firmie Vestor za zorganizowanie wspaniałej zabawy dla naszych milusińskich.

• Udział w akcji LISTY DO MIKOŁAJA !!!!

Rok 2016
 • LUTY Ferie z Wielkim Sercem Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego “ Wielkie Serce” zorganizowało dla swoich podopiecznych wyjazd na “ Ferie z Wilkim Sercem” . Były to trzy dni wielkiej radości ze wspólnie spędzonego czasu. W wyjeździe brało udział 48 osób. Rodziny nocowały w Ośrodku Wczasowym “Rudawka” w Rudawce Rymanowskiej. Na narty dojeżdżaliśmy do Ośrodka Narciarskiego Kiczera – Puławy.
 • MARZEC udział w SEMINARIUM FASD – DIAGNOSTYKA RÓŻNICOWA, MEDYCZNA I PSYCHOLOGICZNA 
 • 4 czerwca 2016 Dyrektor Gabinetu Biura Rzecznika Praw Dziecka pan Bartosz Sowiera, w imieniu Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka wręczył Stowarzyszeniu Odznakę Honorową za Zasługi Dla Ochrony Praw Dziecka. Było to ogromne zaskoczenie i zaszczyt – ponieważ jest to najwyższy dowód uznania, jaki Rzecznik Praw Dziecka może przyznać.
 • 10 czerwca 2016 Gala Jubileuszowa „Rodzina z Wielkim Sercem”

„Miłość mieszka w kubku kakao,

Miłość mieszka w kanapkach

I pierogach z serem…”

Z wiersza wychowanki rodzin zastępczych

W dniu 4 czerwca w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, pod patronatem JM Rektora PWSZ im S. Pigonia w Krośnie prof. dr hab. Grzegorza Przebindy, odbyła się Gala Jubileuszowa „Rodzina z Wielkim Sercem”. Uroczystość została zorganizowana z okazji 10-lecia rodzicielstwa zastępczego przez Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego. Współpraca Uczelni ze Stowarzyszeniem Wielkie Serce trwa już kila lat. Jej efektem była m.in. organizacja konferencji naukowej: „Uwaga! Dziecko” w 2015 roku, która zgromadziła ponad 200 nauczycieli z powiatu krośnieńskiego. Na jubileuszu obecni byli posłowie, przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka, przedstawiciele samorządu różnych szczebli oraz podmiotów działających na rzecz dziecka i jego rodziny.  Rektora Uczelni reprezentował Dyrektor Instytutu Politechnicznego dr Dominik Wróbel. Obecni byli także pracownicy Zakładu Pedagogiki dr Barbara Lulek i dr Łucja Reczek-Zymróz oraz studenci drugiego i trzeciego roku pedagogiki społeczno-opiekuńczej z terapią pedagogiczną. Spotkanie miało uroczysty charakter. Zaprezentowały się dzieci – wychowankowie rodzin zastępczych we wzruszającym programie słowno-muzycznym poświęconym tworzeniu i funkcjonowaniu pieczy zastępczej. Przedstawiono historię jednej z rodzin zastępczych, która wychowała 26 podopiecznych. Wręczono także statuetkę „Wielkie Serce” pani Agnieszce Zygarowicz, za działalność na rzecz rodzicielstwa zastępczego w 2015 roku. Podziękowania otrzymała także dr Barbara Lulek za zrealizowanie w roku akademickim 2015/2016 wspólnie ze studentami projektu badawczego na temat funkcjonowania rodzin zastępczych. Postepowanie badawcze wdrożono na prośbę zarządu Stowarzyszenia Wielkie Serce, za zgodą Pana Rektora. W projekcie uczestniczyli studenci pedagogiki, specjalność pedagogika społeczno-opiekuńcza z terapią pedagogiczną. W projekcie wyodrębniono kilka obszarów poszukiwań badawczych, które odpowiadały sferom funkcjonowania rodzin zastępczych i ich podopiecznych, w tym sposobom zaspokajania potrzeb wychowanków w rodzinach zastępczych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb opiekuńczo-wychowawczych, potrzeby miłości i uznania, funkcjonowania podopiecznych rodzin zastępczych w środowisku szkolnym, rówieśniczym, sąsiedzkim. W projekcie wzięli udział następujący studenci: Katarzyna Filip, Justyna Hejnar, Jagoda Iskierska, Aleksandra Kurpiel, Katarzyna Rybak, Marta Skiba, Adrianna Stachurska, Justyna Śliwa, Anna Winiarska. Studenci zaprezentowali wnioski z badań zarządowi Stowarzyszenia oraz zgromadzonym rodzicom zastępczym i gościom. Przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka był zainteresowany wynikami badań i poprosił o ich przesłanie do biura Rzecznika Praw Dziecka.

22 czerwca 2016 roku na IV Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie zostali odznaczeni rodzice zastępczy, którzy otaczają opieką i miłością powierzone dzieci. Mimo wielu przeciwności są wzorem, bohaterami życia codziennego. Oprócz systematycznego wspierania dzieci przyjętych do własnych rodzin, angażują się w naszej społecznościach lokalnej, pomagając innym rodzicom zastępczym, dzieląc się własnym doświadczeniem i podejmując wiele działań na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego. Krzyżem Zasług Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczono zawodową rodzinę zastępczą Beaty i Darka Urbanik z Wietrzna.

Rok 2015

 

 • STYCZEŃ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Wielkim Sercem.nPodczas balu WOŚP można było wziąć udział w aukcji kolorowych wiatraczków – symbolu tegorocznego finału WOŚP. Wiatraczki zostały przygotowane przez dzieci z rodzin zastępczych, a na każdym z nich jest historia ich rodziny. Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce zadbało o plastyczną stronę zabawy i zachęcało do tworzenia kolorowych wiatraczków.
 • MARZEC 95 lat TPD w Krośnie. Podczas uroczystości z okazji 95-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci , w której wzięli udział przyjaciele dzieci i przyjaciele TPD w Krośnie została odznaczona nasza rodzina zastępcza.
 • 24.04.2015 Uwaga dziecko – Konferencja edukacyjna – O wspomaganiu rozwoju małego dziecka” Krosno Kampus PWSZ Suchodół ul. Dmochowskiego. Jako współorganizator Konferencji Uwaga – Dziecko ! O wspomaganiu Rozwoju małego dziecka przedstawiliśmy ważne tematy osobom pracującym z dziećmi o rodzinach zastępczych.
 • MAJ III Kongres Rodzicielstwa Zastępczego. Organizatorem Kongresu jest “KOALICJA NA RZECZ RODZINNEJ OPIEKI ZASTĘPCZEJ” jest to grupa praktyków z całej Polski. Misją jej jest realizowanie prawa dziecka do wychowania w rodzinie. Dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, dzięki opiece rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, będą miały większą szansę na lepszy rozwój, prawidłowy wzorzec rodziny i perspektywy godnego i szczęśliwego życia. Kongres to : – 400 uczestników z całej Polski; – Zainteresowanie mediów; – Jedyny tego typu Kongres w Polsce; – Obecność ministrów, samorządowców i polityków; Organizacja Kongresu pozwala przedstawiać szerokiemu gronu odbiorców prawdziwy obraz rodzicielstwa zastępczego, bez stereotypów, którymi często posługują się media. Ukaże bohaterów dnia codziennego, którzy poświęcają swoje rodzinne życie dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej. Kongres promuje Jednostki Samorządu Terytorialnego z Polski, które wypełniają swoje funkcje na rzecz rodzinnej opieki zastępczej wzorowo. Dzieci w domach dziecka, czekają na miejsce w rodzinie. Członkiem Koalicji jesteśmy od Października 2013 roku. W 2014 na członka Zarządu została wybrana Jadwiga Jagieło vice prezes naszego stowarzyszenia.
 • 9 czerwca 2015 roku na III Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie zostali odznaczeni rodzice zastępczy, którzy otaczają opieką i miłością powierzone dzieci. Mimo wielu przeciwności są wzorem, bohaterami życia codziennego. Oprócz systematycznego wspierania dzieci przyjętych do własnych rodzin, angażują się w naszej społecznościach lokalnej, pomagając innym rodzicom zastępczym, dzieląc się własnym doświadczeniem i podejmując wiele działań na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego. Krzyżem Zasług Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odznaczono Państwa Marzannę i Leszka Węgrzyn zastępcza rodzinę zawodową z Miejsca Piastowego (powiat krośnieński) oraz Katarzynę i Mariusza Jastrząb z Lisowa (powiat jasielski) Rodziny zostały zgłoszone do odznaczeń przez Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce. Cieszymy się, ogromnie że został dostrzeżony ten codzienny trud. Wiemy że w wyjątkowy sposób realizują na co dzień swoją misję.
 • WRZESIEŃ Światowy Dzień FAS przypada na dzień 9.09.2015 r. W ubiegłym roku obchodziliśmy go dzięki zorganizowanej w Krośnie konferencji pt. “Fascynujące dzieci w domu i szkole” i warsztatom dla osób pracujących z dziećmi. W tym roku Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce wraz z Fundacją dla Dziecka i Rodziny „Wschodzące Słońce” oraz Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień zapraszamy do przygotowania latawców by uczcić Światowy Dzień FAS. Dzieci lub młodzież mogą narysować rysunki lub wypisać hasła zachęcające do zachowania abstynencji w czasie ciąży lub też w inny sposób odnieść się do tematyki FAS.
 • PAŹDZIERNIK  2015 Film zrealizowany dzięki współfinansowaniu Funadcji EY,
 • 10.10.2015 Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „WIELKIE SERCE” było organizatorem i gospodarzem Forum na temat: „Potrzeby rodzicielstwa zastępczego a możliwości pozyskiwania środków z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa”. Spotkanie odbyło się w Sali Konferencyjnej EUROGYM w Krośnie. “KOALICJA NA RZECZ RODZINNEJ OPIEKI ZASTĘPCZEJ” jest to grupa praktyków z całej Polski. Naszą misją jest realizowanie prawa dziecka do wychowania w rodzinie. Dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, dzięki opiece rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, będą miały większą szansę na lepszy rozwój, prawidłowy wzorzec rodziny i perspektywy godnego i szczęśliwego życia.
 • 1-2 października 2015 I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniową w Krakowie pt. „FASD – problem kliniczny i społeczny”. Konferencja odbyła się w Dworze w Tomaszowicach koło Krakowa. Gospodarze: Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa Organizatorzy: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 • LISTOPAD Współpraca z PWSZ w Krośnie Spotkanie studentów III PSO z TP z Jadwigą Jagieło v-ce Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Wielkie Serce 05-11-2015 Pani Jadwiga Jagieło omówiła zagadnienia związane z procedurami prawnymi rodzicielstwa zastępczego, motywami zakładania przez osoby dorosłe rodzin zastępczych, realizacją funkcji opiekuńczo-wychowawczych w rodzinach zastępczych, relacjami biologicznych dzieci z dziećmi objętymi pieczą zastępczą oraz obszary pomocy i wsparcia rodzin zastępczych. Prelegentka odwołała się także do osobistych doświadczeń jako osoby sprawującej pieczę zastępczą
 • Koncert Patriotyczny Kocham Cię Polsko – 22 listopada 2015 na scenie Orlen Południe odbył się Koncert Charytatywny zorganizowany przez Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Wielkie Serce”, Stowarzyszenie „Kuźnia” w Jedliczu, pana Wojciecha Zająca – Radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego
 • GRUDZIEŃ Nagroda Marszałka dla najlepszej organizacji pozarządowej województwa podkarpackiego w kategorii polityka społeczna, zdrowie oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. II miejsce w I edycji dla Podkarpackiego Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce. Wyróżnienie to ogromny prestiż dla organizacji, dla osób, które społecznie angażują się na rzecz rodzin zastępczych. “Dla nas to wiatr w żagle, energia do dalszego działania z jeszcze większą efektywnością. Cieszymy się, że zostały one docenione i zobowiązujemy się do dalszego wysiłku na rzecz dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej i ich rodzin oraz propagowania rodzicielstwa zastępczego w całej Polsce. Dzięki wyróżnieniu stajemy się solidnym partnerem dla lokalnych jednostek samorządu lokalnego, co pozwoli nam wspierać rodziny zastępcze, dzieci powierzone i usamodzielniających się wychowanków.

 

Rok 2014
  • STYCZEŃ, LUTY Nowy Rok rozpoczęliśmy tradycyjnym spotkaniem opłatkowym, a już 24 stycznia rodzinnie braliśmy udział Balu Charytatywnym  Nowego Stylu, gdzie nasze dzieci z pomocą rodziców pod kierownictwem Kariny Świątek przygotowały scenkę na temat służb mundurowych. Firma Nowy Styl jak co roku spełniła marzenia  naszych rodzin, a o to nasz wystep https://www.youtube.com/watch?v=K52gIfoH_gM
  • Ferie z Wielkim  Sercem: zajęcia z j. angielskiego, tańca, nauka jazdy na nartach dla dzieci  pod okiem wolontariuszy instruktorów z Ośrodka Narciarskiego Kiczera.
  • W pierwszym półroczu realizowane były Projekty:

  – ” Zdrowe zwinne rybki” gdzie grupa 20 dzieci doskonaliła swoje umiejętności pływackie  środki na zajęcia pozyskaliśmy od prywatnych darczyńców.

  – Projekt  “Piłka  nożna  z Beniaminkiem” – turniej Wielkie Serce z Beniaminkiem. Projekt realizowany był dzięki Fundacji iPKO która przekazała na ten cel 2000 zł. zajęcia były prowadzone na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Łężanach, oraz na “orliku” w Miejscu Piastowym.

  • Zajęcia taneczne prowadzone były  dla grupy dzieci młodszych i nastolatków. Prowadziła je Katarzyna Stec – założycielka Zespołu Tańca Estradowego Fragolin w Krośnie.
  • W sobotę, 22 lutego 2014 r. zostaliśmy wyróżnieni na Walnym Zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Łężanach, i w podziękowaniu za wieloletnią współprace otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę. DZIĘKUJEMY !!!
  • MARZEC, KWIECIEŃ, MAJ 

  Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej promując “kolorowy wiatraczek” jako symbol rodzin zastępczych. Podkarpackie Dni  Rodzicielstwa  Zastępczego w Krośnie oraz rodzinny wyjazd do Katani.

  • 30 maja Piknik w Starostwie Powiatowym Piknik RODZINA – RODZINIE promujący Rodzicielstwo Zastępcze. Uroczystości zostały objęte Honorowym Patronatem Wojewody Podkarpackiego oraz włączona do Międzynarodowych Obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin 2014r. pod patronatem Pary Prezydenckiej. Celem  była integracja rodzin zastępczych zrzeszonych w stowarzyszeniu, zaprzyjaźnionych RZ, pracowników PCPR-ów, przedstawicieli lokalnych samorządów i społeczności lokalnej.
  • W tym roku wspólnie z Stowarzyszeniem Nowy Dom z Nagawczyna zorganizowaliśmy rodzinny wyjazd integracyjny do Kotani 31 maj – 01 czerwiec.   W imieniu Wojewody Podkarpackiego, gościliśmy asystentkę Elwirę Musiałowicz-Czech. Dzięki niezawodnym przyjaciołom i darczyńcom mogliśmy przygotować dla dzieci wiele atrakcji: występy artystyczne dzieci z rodzin zastępczych, konkursy kulinarne prowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łężanach, pokazy strażackie OSP w Łężanach , dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, rodeo, przejażdżki konne, lody, grillowanie  i wiele innych. W wyjeździe integracyjnym brało udział 50 rodzin zastępczych i ok.200 dzieci.
  • 15 czerwca 2014 Dni Krosna – rodziny i dzieci ze stowarzyszenia promowało ideę rodzicielstwa zastępczego. Promowaliśmy kolorowy wiatraczek jako symbol rodzinnej opieki zastępczej. Nasi podopieczni wystąpili na małej scenie. Udało się zorganizować spotkanie  z  Kamilem Bednarkiem. Zdjęcia, miejsca w loży , radości nie było końca.
  • Przedstawiciele naszej organizacji brali udział w Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego organizowanym przez Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej w Warszawie. Podczas kongresu mieliśmy wystawione ulotki o stowarzyszeniu i wiatraczki, rozdawały je nasze podopieczne Kinga i Ewa.
  • LIPIEC, SIERPIEŃ
  • W lipcu odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wyborcze. Skład Zarządu: Katarzyna Jastrząb, Jadwiga Jagieło, Marzanna Węgrzyn i Beata Urbanik. Skład Komisji Rewizyjnej: Jan Steliga, Sylwia Penar, Elżbieta Mercik. Wakacje rozpoczęliśmy w Parku Linowym w Jaśle. Nasi przedstawiciele Konrad  i Filip brali udział w wyścigach rowerowych Cykloparty.
  • Stowarzyszenie przyłączyło się do projektu of The Children Place. Podczas wakacji  dwie nasze rodziny przez 2 tygodnie gościły wolontariuszki z Singapuru i z Chin. Był to czas poznawania kultury innego kraju, pokazywania naszej ojczyzny oraz doskonalenia języka angielskiego. W świetlicy stowarzyszenia miała miejsce prezentacja tych odległych krajów prowadzona przez wolontariuszkę z Singapuru. W sierpniu 32 dzieci z rodzicami wyjechało do Puław na rodzinny obóz. Dzięki dofinansowaniu z Firmy Kratki.pl dzieci wspólnie z rodzicami mogły spędzić aktywnie czas. Namiotowy Obóz Leśnej Szkoły – KiczeraSki – Przełomy Wisłoka przygotowało dla nas mnóstwo atrakcji: wędrówki piesze, podchody leśne, paintball, zjazdy ze stoku na hulajnogach monster-roller.
  • 09 WRZESIEŃ rozpoczęliśmy wielkim wydarzeniem do którego przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy.  Światowy  Dzień  Fas w Krośnie – inicjatorką i realizatorką przedsięwzięcia była Jadwiga Jagieło. Partnerami  byli: Fundacja E&Y,  UM Krosna, TPD Krosno, UG Wojaszówka, UG Miejsce Piastowe, Izba Pielęgniarek i Położnych w Krośnie. Patronat Honorowy: Wojewoda Podkarpacki i PARPA. Konferencja 09 września: „Czy FAS da się wyleczyć” dr n. med. Krzysztof Liszcz, „Dziecko z FAS w szkole”  dr n. hum. psycholog Teresa Jadczak –Szumiło „Miejsce rodzinnej opieki zastępczej w systemie wsparcia dziecka i rodziny” Joanna Luberadzka – Gruca Przewodnicząca Zarządu  Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

  ”Bezpieczeństwo dziecka w rodzinie nadużywającej alkoholu” dyrektor PCPR w Krośnie Agnieszka Zygarowicz

  • 10-12 września warsztaty dla rodziców zastępczych, psychologów, pedagogów, asystentów rodzinnych i pracowników gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Udział w konferencji i warsztatach był bezpłatny, wzięło w nich udział 50 osób.
  • Szkolenie nauczycieli  z powiatu krośnieńskiego w temacie “ Specyficzne potrzeby dzieci objętych pieczą zastępczą” które prowadzili nasi trenerzy Karina Świątek i Maciej Jagieło udział wzięło 20 nauczycieli pracujących z dziećmi z rodzin zastępczych
  • Szkolenie  rodziców  zastępczych “Jak rozwija Cię rodzina zastępcza – wpływ rodzicielstwa zastępczego na Ciebie i Twoją rodzinę” prowadzone przez trenerów Karinę Świątek i Macieja Jagieło udział wzięło 11 osób
  • 29 września podczas Walnego Wyborczego Zgromadzenia  Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej w Warszawie  Członkiem  Zarządu została Jadwiga Jagieło.
  • PAŹDZIERNIK,  LISTOPAD
  • Nasze Stowarzyszenie stało się także współzałożycielem Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Dziecko w Krośnie. Jest to organizacja parasolowa dla firm, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie miasta Krosna i powiatu Krośnieńskiego. Stowarzyszenie bierze udział  w projekcie realizowanym przez  koalicję “Wspólnie i Profesjonalnie”. W  szkoleniach w ramach projektu brali udział – Sylwia Penar i Mariusz Jastrząb, Jadwiga Jagieło i Katarzyna Jastrząb, Karina Świątek i Maciej Jagieło.
  • W październiku zaczęła się realizacja projektu  “Kim jestem w  internecie”  Koordynator Jadwiga Jagieło. Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu “Bezpieczne dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje
  • Uczestniczyliśmy  w Kongresie Przyjaciół Dużych Rodzin w Krakowie zorganizowanym przez Związek Dużych Rodzin 3 Plus.
  • Amatorska drużyna Siatkarzy Wielkie Serce  brała udział w XV Edycji Międzynarodowego Rodzinnego Turnieju Niepodległości w Piłce Siatkowej Pro-Familia CUP 2014 w Wojaszówce.
  • Zabawę Andrzejkową zorganizowała młodzież – Młode Wielkie Serce.
  • Przedstawiciele Zarządu wzięli udział wraz z przedstawicielem Starostwa Powiatowego w Krośnie w szkoleniu w Rzeszowie Mechanizmy Współpracy Finansowej JST i NGO
  • GRUDZIEŃ Dzięki hojności darczyńców mogliśmy podarować prezenty Mikołajkowe dzieciom ze stowarzyszenia, oraz podopiecznym PCPR w Krośnie. Trenerzy Karina Świątek i Maciej Jagieło ukończyli kurs – trenerski należą do grupy 17 trenerów Koalicji.

 

Rok 2013
  • Rok 2013
   • Nowy Rok rozpoczęliśmy tradycyjnym spotkaniem opłatkowym,
   • 15 stycznia rodzinnie braliśmy udział  w Eko-Balu Nowego Stylu, nasze dzieci pod okiem V-ce Prezes Elżbiety Perlickiej przygotowały ekologiczny pokaż mody ślubnej. Firma Nowy Styl jak co roku spełniła marzenia  naszych rodzin.
   • 8 czerwca po raz 6 zorganizowaliśmy Dni Rodzicielstwa zastępczego „Krosno – Miasto Szkła”” pod Honorowym Patronatem Wojewody Podkarpackiego w Ośrodku Szkoleniowo – Rekreacyjnym Diecezji Rzeszowskiej Kotań. Impreza rozpoczęła się bardzo uroczyście od powitania gości, zaszczycili nas: Marian Duda, Ewa Patla i Wacław Lorenc z TPD, Agnieszka Zygarowicz z Powiatowego Centrum Pomocy rodzinie w Krośnie, Katarzyna Zajdel Kierownik , Anna Wesołowska psycholog i Katarzyna Zajdel prawnik z MOPR w Krośnie, Marek Bajger, Stanisław Krzanowski i Kazimierz Zawojski z OSP Łężany oraz Małgorzata Ziemiańska wraz z niezastąpionymi Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Łężanach. Przy pięknej oprawie artystycznej przygotowanej przez naszych podopiecznych, pod nadzorem Pani Eli Perlickiej wręczono po raz 6 statuetkę Wielkiego Serca w podziękowaniu za wsparcie życzliwość i wielkie serce dla naszych dzieci i rodzin Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Łężanach. Szczególnym wydarzeniem było odznaczenie kilku rodzin ze Stowarzyszenia odznaką Przyjaciel Dzieci, którą wręczył uroczyście pan Marian Duda Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału w Krośnie. Osoby odznaczone to: Beata Urbanik, Zofia Małek, Marzanna Węgrzyn, Sylwia Penar, Katarzyna Jastrząb i wójt Gminy Miejsce Piastowe Marek Klara. Trud każdej rodziny zastępczej zasługuje na szacunek i uznanie. Jest on ogromny i niestety nie zawsze doceniany. Udało się także wyróżnić w sposób symboliczny rodziny zaangażowane w prace Stowarzyszenia, składając na ich ręce oficjalne podziękowania. W pikniku rodzinnym wzięło udział około 30 rodzin zastępczych i adopcyjnych z województwa podkarpackiego w tym około 90 dzieci. Nasi podopieczni skorzystali z warsztatów kulinarnych, jazdy konnej, trampolin i zjeżdżalni ,zajęć plastycznych i sportowych. W niedzielę odbyły się na świeżym powietrzu „lekcje „ aerobiku i rapu oraz freestyle w wykonaniu dzieci. Całość okraszona mnóstwem słodkości od naszych darczyńców oraz wspaniałymi wypiekami i sałatkami mam zastępczych. Kontynuacją DRZ było zwiedzanie i warsztaty w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Organizację DRZ i wycieczkę do CDS w Krośnie dofinansowała Fundacja Ernst&Young w kwocie 4 500 zł.
   • Czerwiec wzięliśmy udział w projekcie „Nowa Energia PES na Podkarpaciu” Jadwiga Jagieło napisała projekt i skorzystaliśmy ze wsparcia szkoleniowo doradczego i z usług pozwalających na realizację działań marketingowo promocyjnych – efektem nowa strona www.
   • Sierpień na zakończenie wakacji spotkaliśmy się w Parku Linowym w Jaśle,  dzieci brały udział w  Finale Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty.pl w Jaśle. Dzieci otrzymały od firmy mdh w Łodzi właścicieli marki MEMO buty profilaktyczne – dziękujemy
   • Wrzesień Jadwiga i Maciej Jagieło zakwalifikowali się do Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Nowe Technologie Lokalne 2013” Maciej pozyskał certyfikat mobilnego doradcy dla organizacji pozarządowych, a Jadwiga została osobą odpowiedzialną za wykorzystanie nowych technologii w stowarzyszeniu.
   • Wrzesień – grudzień realizowany był projekt: „Zdrowe zwinne rybki” w ramach dofinansowania Fundacji Banku Zachodniego  WBK „Bank Dziecięcych Uśmiechów”. Projekt trwał od 1 września 2013 do 31 grudnia 2013. Zajęcia odbywały się na pływalni w Krośnie, były to dwugodzinne zajęcia grupowe prowadzone przez dwóch instruktorów. Projekt skierowany do grupy 25 dzieci w wieku od 6 do 14 lat dotkniętych wadami kręgosłupa, skoliozą, posiadające deficyty rozwojowe oraz chore na ADHD, Płodowy Zespół Alkoholowy i jedno dziecko z Zespołem Downa. 
   • Październik zostaliśmy członkiem zwyczajnym Koalicji na rzecz Rodzicielstwa Zastępczego, jest to grupa praktyków z całej Polski, którzy reprezentują lokalne i ogólnopolskie organizacje pozarządowe. Naszą misją jest realizowanie prawa dziecka do wychowania w rodzinie. Dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, dzięki opiece rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, będą miały większą szansę na lepszy rozwój, prawidłowy wzorzec rodziny i perspektywy godnego i szczęśliwego życia.
   • Od 7 listopada zaczęły się treningi piłki nożnej dla dzieci, zajęcia odbywają się  na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Łężanach. W grudniu odwiedził naszą drużynę Patryk Fryc zawodnik Wisły Kraków z  trenerem i założycielem Beniaminka – Szkółki Piłkarskiej Panem Grzegorzem Rausem .
   • 16 listopada w Domu Ludowym w Łężanach podczas zabawy andrzejkowej dzieci brały udział w zabawach integracyjnych, ruchowo-muzycznych prowadzonych studentów PWSZ w Krośnie i Zespołu STAVE
   • 19 listopada odbyło się spotkanie w siedzibie stowarzyszenia z Panią Przewodniczącą Sądu Rodzinnego Nieletnich w Krośnie Renatą Leja- Syniec. Swoją obecnością zaszczyciły nas: Agnieszka Zygarowicz Dyrektor PCPRu w Krośnie, Katarzyna Zajdel Kierownik, Anna Wesołowska- Szelc psycholog, Monika Kaleniecka – Kuliga koordynator, Wiesława pracownik socjalny MOPRu w Krośnie. Jest to kontynuacja działań rozpoczętych na konferencji „DZIAŁAJMY RAZEM – ku rozwojowi rodzicielstwa zastępczego” poprzez organizowanie cyklu spotkań z sądami, organizatorami pieczy zastępczej i instytucjami działającymi na rzecz dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej. 
   • Od 15 listopada do 15 grudnia trwała akcja „Otwórz Serce i zrób coś dobrego dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych -ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”.  W inicjatywie poparły nas lokalne media i udało się przygotować wymarzone prezenty dla 102 dzieci. Spotkanie Mikołajkowe miało miejsce w dn. 28 grudnia w siedzibie stowarzyszenia. Prezenty sprawiły Wszystkim ogromną radość.